Безоплатна психологічна допомога ветеранам та членам їх сімей
Міністерство у справах ветеранів України інформує про безоплатну психологічну допомогу особам, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членам сімей таких осіб, постраждалим учасникам Революції Гідності та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни і членам сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України.
Збереження ментального здоров’я ветеранів війни, членів їх сімей та інших категорій осіб у воєнний та післявоєнний час є надважливим завданням, від нього, в першу чергу, залежать емоційний стан, формування міжособистісних стосунків, продуктивність, самовизначення кожної людини, перспективи демографічного, соціального, економічного розвитку нашої країни. Психічний стан населення країни впливає на реалізацію цілей суспільства в цілому, на рівень загального добробуту.
Якщо ви спостерігаєте порушення сну, відчуваєте тривалу апатію та втомленість, тривожність або тривогу, зниження інтересу або задоволення від звичайних активностей, значні зміни в апетиті (їсте занадто багато або занадто мало) або вазі тіла, дратівливість або агресію, відсторонення від друзів, сім’ї та колег, відчуття безнадійності, постійний брак енергії, часто вживаєте речовини, що змінюють настрій, зокрема алкоголь та нікотин, у вас часто проявляються негативні емоції, розгубленість, нездатність виконувати повсякденні завдання, наприклад, добиратися на роботу чи готувати їжу, є навʼязливі думки або спогади, думки про заподіяння фізичної шкоди собі чи іншим – радимо звертатися за психологічною допомогою.
Психологи, які включені до Реєстру суб’єктів надання послуг із психологічної допомоги для ветеранів і членів їх сімей, а також психологи Центрів соціально-психологічної реабілітації населення, які відносяться до сфери управління Міністерства у справах ветеранів України, мають професійну освіту та досвід роботи з ветеранами / ветеранками, Захисниками/ Захисницями та членами їх сімей. Зазначені фахівці допоможуть знайти джерела проблем, надати рекомендації щодо їх усунення, розпочати процес самопізнання і розвитку.
Повертаючись з війни, ветерани та ветеранки стикаються з особливим спектром проблем у цивільному житті: проблеми зі сном, реагування на гучні звуки, проблеми з пам`яттю, непередбачувані реакції на згадки про пережиті події на фронті, складнощі з пошуком роботи, проблеми у родині, неприйняття їх суспільством. Разом з тим, війна може призвести до фізичних та емоційних травм. Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) може виникнути внаслідок жахливих подій.
Психолог може допомогти ветерану у вирішенні його гострих питань та полегшити адаптацію до мирного життя, допоможе у засвоєнні навичок подолання тривоги, агресії.
Залежно від потреб і запиту конкретної людини є різні види допомоги, ось деякі з них:
– психологічне консультування, спрямоване на визначення проблем клієнта, які виникають у житті того, хто звертається за допомогою та роботу з ними.
– кризова інтервенція, покликана на допомогу в опануванні кризових ситуацій, таких як наслідки травматичних подій, смерть побратима, допомагаючи впоратися з шоком, тремором і стресом. Передбачає розвиток навичок управління емоційними станами.
– психологічна терапія. Це більш глибинний процес співпраці між психотерапевтом та клієнтом, який має на меті вирішення психологічних проблем, таких як психічні розлади або тривалі життєві дистреси.
За посиланням https://mva.gov.ua/veteranam/perelik-subektiv-nadannya-poslug-vkluchenih-do-reestru-subektiv-nadannya-poslug-iz-psihologichnoi-dopomogi-dlya-veteraniv-i-chleniv-ih-simey розміщена інформація щодо надавачів послуг з психологічної допомоги.
Покроковий механізм отримання послуг https://mva.gov.ua/veteranam/yak-otrimati-poslugu-z-psihologichnoi-dopomogi-veteranam-viyni-chlenam-ih-simey-ta-deyakim-inshim-kategoriyam-osib .
Крім того, перевірити свій психологічний стан можна через діагностичну систему MARTA: https://marta.mva.gov.ua.
“MARTA” створена з метою допомоги ветеранам і ветеранкам, а також їх родинам та близьким. Вона надає можливість анонімно, без стигматизації, ознайомитися з матеріалами, пройти тестування та зрозуміти свої потреби у психологічній самодопомозі. З метою отримання кваліфікованої безоплатної психологічної допомоги на ресурсі MARTA є можливість обрати суб’єкта надання послуг із психологічної допомоги.
Рекомендації від Міністерства у справах ветеранів України:
https://veteranfund.com.ua/projects/hot_line/ (Гаряча лінія кризової підтримки Українського Ветеранського Фонду, тел. 0-800-33-20-29 );
https://mva.gov.ua/tsentri-sotsialno-psihologichnoi-reabilitatsii-1 (Перелік Центрів соціально-психологічної реабілітації);
Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?» https://howareu.com/ на якій також розміщено Гарячі лінії підтримки, якими можна скористатися в будь-який час.