Зимовий травматизм у дітей: як діяти батькам?
Зима – час підвищеного дитячого травматизму. Зазвичай, кількість звернень збільшується на третину. Що робити, якщо дитина травмувалася – відповідає наш лікар ортопед-травматолог Василь Безкоровайний.
Одним із найбільш розповсюджених видів травмування серед дітей є падіння. Така проста на перший погляд річ призводить до масового травматизму і часто має серйозні наслідки.
Серед дітей віком до 5 років, майже 1% смертей стається внаслідок падіння, а у віці від 5 до 14 років ця цифра досягає вже 2,6%. Особливо небезпечними падіння є для дітей з інвалідністю, які пересуваються на візках: за оцінками ВООЗ, саме на падіння припадає 42% всіх випадків травм серед дітей на візках.
Найменше від падінь потерпають діти віком до 1 року. Найбільшу кількість травм через падіння зазнають діти молодшого та середнього шкільного віку, при чому хлопчики травмуються набагато частіше за дівчаток – це 65-70% з усіх травмованих, що можна пояснити їхньою схильністю до рухливих ігор, активного відпочинку.
Якщо вдома діти зазнають травми приблизно з однаковою регулярністю, то вуличний травматизм має певну сезонність. Найбільший рівень вуличного травматизму відзначається в період зимових та літніх канікул, коли діти мають більше вільного часу і проводять його на вулиці, частіше за все без нагляду дорослих.
Основними причинами дитячого травматизму є:
- Відсутність контролю за дітьми з боку дорослих під час пересування населеним пунктом чи приміщенням.
- Неналежне облаштування житлових та нежитлових приміщень (слабке освітлення, відсутність віконних решіток в висотних будівлях, відсутність поручнів на сходах, вільний вихід на балкони і відкритий доступ на дах тощо).
- Недоліки ігрових та спортивних майданчиків.
- Невиконання правил дорожнього руху та поведінки на вулиці, навмисне нехтування цими правилами.
Речами підвищеної небезпеки, окрім проїжджої частини, для дітей є:
– для малюків: дитячі візочки, ходунки, стільці для годування, стіл, ліжко (особливо «доросле» та двоярусне).
– для усіх: сходи, драбини, дерева, вікна, балкони, дахи, спортивне знаряддя(скейти, ковзани, ролики та ін.), елементи дитячого та ігрового майданчику (гойдалки, гірки тощо), захаращені подвір’я.
Як запобігти цьому виду дитячого травматизму?
Дотримуйтесь простих правил:
– Виховуйте в дитині обачливість і обережність;
– Регулярно розповідайте про небезпеку від пустощів на балконах, драбинах сходах. Привчіть дитину під час підйому та спуску міцно триматися за поручні;
– Не дозволяйте дитині залазити на високі дерева та споруди;
– Інформуйте дитину, про небезпеку каналізаційних люків, підвалів та канав;
– Під час прогулянки перевіряйте гойдалки та спортивні снаряди на дитячому майданчику перед катанням чи тренуванням, не грайте з дітьми на необладнаних або пошкоджених дитячих майданчиках;
– Оминайте ділянки, де проводять ремонтні роботи;
– Ніколи не відчиняйте вікна навстіж у приміщенні, де перебуває дитина.
Разом з тим батькам не слід забороняти дітям гратися в рухливі ігри, обмежувати їх в спілкуванні та дослідженні навколишнього середовища: все потрібно робити помірковано, дотримуючись правил безпеки.