31 травня – Всесвітній день без тютюну

Починаючи з 1988 року, щорічно 31 травня в Україні щорічно відзначається Всесвітній день без тютюну, привертаючи увагу до пов’язаних з вживанням тютюну ризиків, у тому числі і для здоров’я оточуючих, а також і до ефективних заходів політики щодо зниження рівнів споживання тютюну.

 

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, тютюн вбиває майже половину тих, хто курить. Щороку від хвороб, спричинених курінням, у світі помирає майже 9 млн. людей, з них 1,2 млн – пасивні курці. Внаслідок хвороб, спричинених вживанням тютюну та нікотину, в Україні щороку вмирає 130 тисяч людей.

 

У відповідь на зростаючі громадські вимоги щодо охорони здоров’я та законодавчі обмеження, у 2000-х роках тютюнова індустрія представила новітні тютюнові вироби – електронні сигарети, які використовують батареї для нагрівання рідини, але без горіння, створюючи аерозоль з нікотином. Ці продукти були рекламовані як засоби для відмови від куріння, і як менш шкідливі альтернативи традиційним сигаретам, але 23 серпня 2019 року в США була зареєстрована перша смерть, пов’язана з вейпінгом.

 

Вейпінг – це процес вдихання та видихання аерозолю, який часто називають парою, що виробляється електронною сигаретою чи подібним пристроєм. Пар зазвичай містить нікотин, ароматизатори та інші хімічні речовини.

За даними Глобального опитування молоді щодо вживання тютюну (GYTS), 18,4% підлітків в нашій країні є актуальними споживачами електронних сигарет. І це невтішно, адже паління завдає шкоди здоров’ю підлітків різними способами. Одним із найбільш значних є вплив на розвиток мозку. Нікотин в електронних сигаретах перешкоджає розвитку мозку, впливаючи на навчання, пам’ять і увагу.

Вдихання хімікатів та інших шкідливих речовин призводить до пошкодження легенів та дихальних шляхів, викликаючи бронхіт і астму.

Нікотин підвищує артеріальний тиск і частоту серцевих скорочень, створюючи навантаження на серцево-судинну систему. Хімічні речовини в тютюні та електронних сигаретах пошкоджують ясна та зуби, викликаючи запалення, інфекції та гниття.

Рідкий нікотин, який використовується в електронних пристроях, викликає сильну залежність і може призвести до отруєння нікотином, особливо у маленьких дітей. Нагрівальний елемент у цих пристроях виробляє шкідливі хімічні речовини, такі як формальдегід, які можуть спричинити рак та інші проблеми зі здоров’ям. Варто зазначити, що вейпінг пов’язують із підвищеним ризиком розвитку певних типів раку, включаючи рак легенів, рак горла та рак ротової порожнини.

Нерідко діти починають курити за компанію. Це може призвести до експериментів не лише з вейпінгом, а й з іншими шкідливими речовинами. Необхідно регулярно говорити зі своїми дітьми про шкоду вейпінгу та заохочувати їх вести здоровий спосіб життя. Якщо вони борються із залежністю, зверніться за допомогою до медичного працівника.

Захистити дитину від паління електронних сигарет може бути складно, але є кроки, які ви можете вжити, щоб зменшити ризик розвитку звички:

  • Подавайте хороший приклад. Якщо ви курите, кидайте палити.
  • Слідкуйте за діяльністю вашої дитини, особливо, коли вона гуляє з друзями. Поговоріть про шкідливість куріння і заохочуйте її уникати тиску з боку однолітків.
  • Звертайте увагу на будь-які зміни в поведінці чи здоров’ї вашої дитини. Якщо ви помітили щось тривожне, зверніться за допомогою.
  • Заохочуйте свою дитину займатися спортом або іншими хобі. Це може допомогти зменшити ризик того, що вона звертатиметься до куріння або вейпінгу як способу впоратися зі стресом або нудьгою.
  • Беріть участь у житті вашої дитини, проводьте більше часу разом. Це може допомогти побудувати міцний зв’язок і відкрити лінії спілкування.

 

Відмова від паління – одна з кращих речей, яку ви можете зробити для свого здоров’я.

Покиньте палити просто сьогодні – у Всесвітній день без тютюну!

Вам також може бути цікавим...

Comments are closed.