НАГАДУЄМО ПРО СКАЗ
Сказ – це гостре інфекційне захворювання всіх теплокровних тварин і людини вірусної етіології з раневим механізмом передачі інфекції, тяжким ураженням центральної нервової системи, яке супроводжується паралічами і завжди закінчується смертю.
Збудником сказу є нейротропний вірус «прив’язаний» до нейронів головного і спинного мозку, а також тканини слинних залоз.
Джерелом та резервуаром збудника сказу є усі теплокровні тварини, з яких найбільш небезпечні для інфікування людини є мясоїдні тварини (дикі та домашні).
Для людей велику небезпеку становлять ще і безпритульні тварини.
Людина заражається під час укусу скаженою твариною (90%) випадків, попаданні її слини на пошкоджену шкіру або слизові оболонки (ослинення – 10%).
Інкубаційний період у хворої на сказ людини триває від 7 днів до року, найчастіше ж він сягає 77-90 днів.
Жодного специфічного лікування не існує.
Якщо вас укусила чи ослинила дика або безпритульна тварина необхідно негайно звернутись до травмпункту або хірургічного кабінету (відділення), сімейного лікаря лікувально-профілактичного закладу для отримання першої медичної допомоги та подальшого курсу лікування.
Коли лікар недоступний ретельно промийте рану протягом 15 хвилин мильною водою, мийними засобами, дезінфектантами для обробки ран у хірургічній практиці або іншими засобами (70 спиртом або 5% розчином йоду, що нейтралізують вірус).
Якщо у тварини, що нанесла укус, не виявлено ознак захворювання на сказ, на підставі довідки ветеринарного лікаря курс антирабічного лікування припиняється.
Також не варто забувати про проведення планових щеплень проти сказу домашнім улюбленцям.